Ferie w strzeleckiej bibliotece Bezpłatne sms-y

Ferie w strzeleckiej bibliotece

Od 19 do 23 lutego Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Strzelcach Krajeńskich zaprasza na zajęcia wszystkie dzieci. Więcej pod adresem: http://bit.ly/2hfnPqj

Bezpłatne sms-y

Bezpłatne informacje o awariach prądu, przerwach w dostawie wody i innych ważnych wydarzeniach na terenie Gminy Strzelce Krajeńskie
PL EN DE
Twój kontakt w ważnej sprawie - kontakt@strzelce.pl

Tornesch

Kraj Niemcy
Gmina Tornesch ( www.tornesch.de)
Burmistrz Roland Krügel


Data podpisania umowy 12.06.2002r.

Gmina partnerska Tornesch położone jest na północy Niemiec, w kraju związkowym Szlezwig Holsztyn, niedaleko Hamburga. Miasto zamieszkuje obecnie około 13.000 mieszkańców, a powierzchnia gminy zajmuje 2062 ha. System dróg i ulic opiewa na łączną długość 113 km, pośród których 3,65 km stanowią autostrady oraz 55,5 km drogi rozbudowane. Gmina Tornesch położona jest centralnie w powiecie Pinneberg, stanowiąc tym samym atrakcyjne miejsce pod kątem gospodarczo-przemysłowym. Panują tu dobre warunki mieszkaniowe, miasto zapewnia wystarczającą ilość miejsc w przedszkolach dla najmłodszych oraz wszystkie rodzaje szkół w okolicach dla młodzieży uczącej się. Miasto posiada dobrze rozwiniętą sieć sklepów oferującą szeroką gamę artykułów, które znajdują się w centrum miasta lub w jego bliskim sąsiedztwie.

Podatki gruntowe oraz podatki przemysłowe są bardzo niskie. Te i inne argumenty skłoniły wiele firm i koncernów do osiedlenia się i założenia siedzib swoich firm w naszych okolicach. Korzystne położenie szlaków komunikacyjnych umożliwia szybkie i wygodne przemieszczanie się zarówno pociągiem, jak i samochodem do Hamburga (odległość od centrum tylko 27 km) oraz okolicznych miejscowości. Na obszarach wokół autostrady, znajdującej się w pobliżu Tornesch, są jeszcze wolne tereny przemysłowe, których sprzedażą zajmuje się zrzeszenie do spraw wspierania, rozwoju i planowania gospodarki WEP. Pozostałe tereny przemysłowe znajdujące się na obrzeżach gminy Tornesch zostaną wkrótce oddane do użytku.

W gminie Tornesch zatrudnionych jest 4.558 osób, które pracują w miejscu swojego zamieszkania, z czego 3.859 (84,7%) osób stanowią osoby dojeżdżające do miejsca pracy. W mieście Tornesch zatrudnienie znajduje obecnie 2.889 osób, z czego 2,190 (75,8%) stanowią osoby, które dojeżdżają do pracy. Na strukturę przemysłową składa się miedzy innymi przemysł papierniczy, cukierniczy oraz przemysł maszynowy i rzemieślniczo budowlany.

 

W mieście Tornesch funkcjonują obecnie cztery szkoły, w których łącznie uczy się 1427 uczniów. Miasto zapewnia bogatą ofertę, jeżeli chodzi o możliwość zagospodarowania czasu wolnego, zarówno dla młodzieży, jak i osób starszych. Centrum młodzieżowe, liczne boiska oraz place zabaw dla najmłodszych, to tylko niektóre propozycje na wspólne spędzanie czasu wolnego. Wszelkiego rodzaju wspólnoty oraz stowarzyszenia mają w swoim programie liczne propozycje dla wszystkich grup wiekowych.

Co pięć lat mieszkańcy miasta Tornesch wybierają swój tzw. Miejscowy Parlament. Do tego celu obszar gminy podzielony jest na 12 okręgów wyborczych. Władze Przedstawicielskie Gminy miasta Tornesch składają się z 12 członków wybranych bezpośrednio oraz z 11 reprezentantów i reprezentantek wybranych na zasadzie zachowania równowagi władz. Władze Przedstawicielskie w świetle prawa konstytucyjnego gminy mogą decydować o tzw. Samorządności w odniesieniu do poszczególnych zadań.