Tarcza Antykryzysowa Koronawirus Decyzje podatkowe 2020 Bezpłatne komunikaty Lubuska Unia Światłowodowa Użytkowanie wieczyste Odbiór odpadów gabarytowych Kursy dla seniorów Audio przewodnik

Tarcza Antykryzysowa

Dowiedz się jaką pomoc przygotował dla Ciebie i twojej firmy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Koronawirus

Zapoznaj się z informacjami rządu na temat koronawirusa.

Decyzje podatkowe 2020

Dlaczego każdy współwłaściciel dostaje osobną decyzję?

Bezpłatne komunikaty

Zainstaluj darmową aplikację i bądź na bieżąco z ważnymi informacjami. Kliknij na baner aby uzyskać więcej informacji.

Lubuska Unia Światłowodowa

Zobacz na jakiem etapie są prace instalatorskie w naszej gminie w ramach Programu Polska Cyfrowa.

Użytkowanie wieczyste

Informacja w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.

Odbiór odpadów gabarytowych

Terminy wywozów odpadów gabarytowych z terenu Gminy Strzelce Krajeńskie - kliknij na grafikę, aby zobaczyć harmonogram.

Kursy dla seniorów

Kursy dla osób 65+ z obsługi nowych technologii. Więcej informacji po kliknięciu na baner.

Audio przewodnik

Od teraz możesz samodzielnie zwiedzać miasto. Skorzystaj z darmowego audio przewodnika po najciekawszych miejscach w Strzelcach Krajeńskich
PL EN DE

Stowarzyszenie Miłośników Kultury Łemkowskiej - Lemko Tower

Celem Stowarzyszenia jest pielęgnowanie, rozwój i upowszechnienie kultury duchowej i materialnej Łemków, integracja ludności łemkowskiej bez względu na poglądy i przekonania religijne oraz kształtowanie młodzieżowych elit społecznych i kulturalnych. Bierzemy aktywny udział w życiu społecznym i kulturalnym w szczególności na terenie powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Organizujemy występy i przeglądy zespołów artystycznych, koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmów, odczyty, prelekcje, seminaria, spotkania dyskusyjne, kursy, wystawy, zabawy taneczne, wycieczki i rajdy. Prowadzimy systematyczne zajęcia dla dzieci i młodzieży z zakresu wiedzy o kulturze i historii Łemków.
Przy Stowarzyszeniu działa zespół muzyczny "Chwylyna", który od 12 lat reprezentuje nasz region na festiwalach w kraju i za granicą. Organizujemy imprezę plenerową pod nazwą "Łemkowska Watra w Ługach" w zeszłym roku odbyła się po raz dwunasty. Na "Watrę" przybywa około tysiąca osób z całej Polski i z zagranicy.
W tym roku udało nam się zorganizować "Wieczór z Kulturą Łemkowską", odbył się 8 lutego w Domu Kultury w Strzelcach Krajeńskich. Nazwa imprezy świadomie nawiązywała do tradycji zimowych wieczorów na wsi, ale zależało nam żeby spotkanie było atrakcyjną propozycją także dla mieszkańców miasta i przede wszystkim żeby w możliwie najpełniejszy sposób zaprezentować kulturę łemkowską. Dlatego też oprócz koncertu, w którym wystąpiły zespoły "Okmeł" z Przemkowa i "Drewutnia" z Lublina, odbyły się dziecięce warsztaty literackie (najzdolniejsi ich uczestnicy zaprezentowali się później przed publicznością), biesiada z degustacją tradycyjnych potraw i zabawa taneczna. Zaskoczyła nas liczba uczestników ponad 400 osób (wstęp był wolny).
Rozpoczęliśmy tworzenie ośrodka propagowania kultury i sztuki łemkowskiej pod nazwą "Lemko Tower" w Strzelcach Krajeńskich, w budynku starej wieży ciśnień, który będzie nową siedzibą Stowarzyszenia Miłośników Kultury Łemkowskiej. Powstanie "Lemko Tower" służyć będzie rozwojowi działalności kulturowo-edukacyjnej, popularyzatorskiej i badawczej powiatu strzelecko-drezdeneckiego, jak i wielo-narodowościowych regionów Europy Środkowowschodniej. Chcemy przy tym, żeby w wieży symbolicznie i praktycznie spotkały się tradycja i nowoczesność.
Projekt "Letnia Szkoła Kultury Łemkowskiej" i "Łemkowskie Impresje" to największe nasze inicjatywy w 2004 roku.