Kartka z historii miasta

80 lat temu Strzelce Krajeńskie zostały przejęte przez polską administrację.

Z obszaru Ziemi Lubuskiej powiat strzelecki został wyzwolony najwcześniej. Wojska rosyjskie wkroczyły do Strzelec Krajeńskich 29 stycznia 1945 roku. Pierwszą instytucją pełniącą funkcję administracyjną po wyzwoleniu miasta pełniło Powiatowa Komendatura Wojenna z majorem Borysem Bywałym jako komendantem na czele. Instytucja ta pełniła m. in. funkcję organizacji życia dla pozostałej i napływającej ludności.

W czasie działań wojennych Strzelce zostały poważnie, bo w 85% zniszczone. Po Głogowie, Kostrzynie i Gubinie było czwartym miastem w byłym województwie zielonogórskim posiadającym największe zniszczenia. Jeden ze świadków mówił o Strzelcach „mała Warszawa”. Według ówczesnego starosty Jana Śniowskiego „Strzelce były bardzo mocno zniszczone. Tliły się jeszcze zgliszcza magazynu zbożowego. Prócz ludności niemieckiej, wojska radzieckiego i nielicznych jeszcze Polaków na terenie powiatu przebywały dwie duże grupy ludności Francuzów w Strzelcach i Włochów w Drezdenku” – wspomina starosta.

Na początki kwietnia 1945 roku w naszym mieście odbyła się odprawa burmistrzów, wójtów i sołtysów z terenu powiatu , na której omówiono zadania i metody działalności tymczasowej administracji polskiej. Pierwsze funkcje administracyjne na tych terenach pełnili byli więźniowie Oflagu II C Wolndenberg.

Źródło: Marian Pietrzak

Red. Patryk Bagiński