Działalność kulturalna

Działalność kulturalną na terenie miasta i gminy upowszechnia Strzelecki Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy oraz stowarzyszenia i organizacje pozarządowe.

Pierwszoplanową rolę animatora zdarzeń kulturalnych w mieście pełni od kilkudziesięciu lat Strzelecki Ośrodek Kultury. Działa tu wiele sekcji zainteresowań, w których każdy mieszkaniec miasta i gminy może zrealizować swoje pasje i marzenia. Ośrodek Kultury jest ponadto organizatorem wielu innych imprez o charakterze okazjonalnym i rocznicowym.

Scena Strzeleckiego Ośrodka Kultury
Sala widowiskowa Strzeleckiego Ośrodka Kultury/ zdjęcie: Rafał Nebelski

Działalność artystyczną prowadzi również Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia. W szkole odbywają się cykliczne koncerty filharmoników poznańskich, a chlubą placówki są: chór uczniowski i szkolna orkiestra kameralna.

Koncert  w szkole muzycznej
Uczennice szkoły podczas koncertu/ zdjęcie: archiwum szkoły

W mieście i gminie mieszkają i tworzą utalentowani, profesjonalni i nieprofesjonalni artyści. Wykonane przez nich prace eksponowane są często podczas indywidualnych i zbiorowych wystaw w kraju i poza jego granicami.

Wystawa fotografii w Strzeleckim Ośrodku Kultury/ zdjęcie: archiwum SOK

Podobne formy upowszechniania kultury prowadzi Stowarzyszenie Miłośników Kultury Łemkowskiej, zrzeszającej ludność mniejszości narodowej Łemków. Jednym z głównych zadań jest tam praca kulturalna z dziećmi i młodzieżą. Zajęcia odbywają się w Centrum Kultury Łemkowskiej „Lemko Tower”. Stowarzyszenie nie zapomina także o osobach dorosłych organizując cykliczne „Wieczory z kulturą łemkowską”, a także muzyczne biesiady przy ognisku oraz integracyjne koncerty polskich i prawosławnych chórów.

Artystka śpiewa na scenie
zdjęcie: Stowarzyszenie Miłośników Kultury Łemkowskiej – Lemko Tower
Strzelecki Ośrodek Kultury
Wojska Polskiego 7
66-500 Strzelce Krajeńskie
tel. 95 763-24-39
e-mail: sok@strzelce.pl
www.sok.strzelce.pl
Biblioteka w Strzelcach Krajeńskich
ul. Strzelecka 7
66-500 Strzelce Krajeńskie
tel. 95 763-28-87
e-mail: biblioteka@strzelce.pl
www.biblioteka.strzelce.pl