Gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych
Urząd Miejski w Strzelcach Krajeńskich
e-mail: profilaktyka@strzelce.pl
tel. 95 76 36 308
nr pokoju: 9 (parter)
Ramowy przebieg sprawy o zastosowanie obowiązku leczenia odwykowego
- Złożenie wniosku.
- Wezwanie osoby, wobec której toczy się postępowanie, na posiedzenie Komisji. W przypadku, gdy osoba nadużywająca alkoholu zgłosi się na posiedzenie Komisji i zobowiąże do dobrowolnego leczenia, Komisja zawiesza sprawę do ponownego zgłoszenia przez wnioskodawcę lub wzywa osoby zainteresowane na kolejne posiedzenie.
- Nie zgłaszanie się osoby nadużywającej alkoholu na posiedzenia Komisji nie wstrzymuje biegu sprawy.
- W przypadku istnienia wątpliwości czy osoba, wobec której toczy się postępowanie ma problem z alkoholem lub akta sprawy zawierają zbyt mało danych, aby skierować ja na badania przez biegłego, Komisja może prosić wnioskodawcę o podanie świadków, a w szczególnych przypadkach zwraca się do wybranych przez siebie instytucji z prośbą o udzielenie informacji.
- Komisja, osoby, wobec których toczy się postępowanie, a które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny, albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny może skierować na badania przez biegłego psychologa i psychiatry w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego.
- Komisja po stwierdzeniu przesłanek przesyła do Sądu Rejonowego wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie zastosowania obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego. Do wniosku dołącza zebraną dokumentację.
- Wnioskodawca zobowiązany jest do informowania Komisji o zaistniałych zmianach dotyczących osoby, wobec której toczy się postępowanie.