Budowa Przedszkola Publicznego

Przedszkole publiczne budowane jest przy Alei Wolności w Strzelcach Krajeńskich

Poniżej informacja o przedszkolu, udostępniona przez jego przyszłą dyrekcję.

Dnia 2 września 2024r. dzieci wraz z rodzicami przekroczą próg nowego przedszkola, które powstanie w Strzelcach Krajeńskich, przy Alei Wolności. Przedszkole nr 4 ABC w Strzelcach Krajeńskich będzie przedszkolem publicznym z prywatnym operatorem. Organem prowadzącym będą Alicja Bortlisz oraz Kacper Stein. Bogate doświadczenie oraz znajomość sektora edukacyjnego przez organ prowadzący pozwoli na stworzenie miejsca bezpiecznego i przyjaznego dla dzieci oraz ich rodziców. Zarówno Kacper Stein jak i Alicja Bortlisz od roku 2018 z powodzeniem prowadzą i  koordynują  pracę przedszkoli na terenie województwa wielkopolskiego oraz lubuskiego:

*Przedszkole Owocowy Zaułek w Błażejewie, os. Gruszkowe 1, 62-035 Kórnik;
* Przedszkole   Rumiane Jabłuszko  w Czołowie, ul. Czołowska 13, 62-035 Kórnik;
* Przedszkole  Wodnik Szuwarek w Szczytnikach, ul. Jeziorna 4B,62-023 Szczytniki;
*Przedszkole nr 2 Szmaragdowe Oczko, ul. Jeziorna 4D, 62-023 Szczytniki
*Przedszkole nr 2 Złoty Kogucik w Niepruszewie, ul. Żytnia 32, 64-320 Niepruszewo;
* Przedszkole Ptasie Radio w Rokietnicy, Trakt Napoleoński 20, 62-090 Rokietnica;
* Przedszkole nr 1 w Nowej Wsi „Złota Rybka”, ul. Szkolna 5a, 64-510 Nowa Wieś;
*Przedszkole Przyjazny Zakątek, ul. Londyńska 9, 66-400 Gorzów Wielkopolski.

            Przedszkole nr 4 ABC w Strzelcach Krajeńskich będzie finansowane ze środków publicznych a to oznacza, że rodzice będą ponosić koszty tylko za wyżywienie oraz 1 zł* za każdą rozpoczętą godzinę, powyżej 5 godzin. Do przedszkola będą przyjmowane dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat. Przedszkole będzie wyjątkowym miejscem z siedmioma nowoczesnymi oddziałami,  a więc zostanie przygotowane miejsce dla 175 dzieci. Rekrutacja będzie odbywała się zgodnie z Ustawą z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (tj. Dz. U. 2023 poz. 900 ze zm.) oraz na zasadach określonych przez Burmistrza Strzelec Krajeńskich. Przedszkole będzie funkcjonowało od poniedziałku do piątku, w godzinach 6.30-17.00.

Organ prowadzący, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023r., w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli  (Dz. U. 2023 poz. 2102 ze zm.) zapewni wykwalifikowaną kadrę nauczycieli i specjalistów,  w tym logopedę, pedagoga, psychologa, terapeutę pedagogicznego, nauczyciela j. angielskiego oraz personel pomocniczy.  Nad prawidłowym funkcjonowaniem przedszkola będzie czuwał dyrektor, który będzie fundamentem łączącym całą społeczność przedszkolną. Pracownicy będą mieli do dyspozycji sprzęty potrzebne do pracy, m.in. ksero, drukarka, laptop oraz różnego rodzaju pomoce dydaktyczne. Organ prowadzący będzie także dążyć do ciągłego rozwoju kadry pedagogicznej, poprzez awans zawodowy oraz umożliwianie udziału  w szkoleniach czy konferencjach. W przedszkolu będzie obowiązywał  Program wychowania przedszkolnego, który będzie drogowskazem do realizowania Podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Rodzice  o najważniejszych dokumentach regulujących pracę przedszkola oraz o zasadach obowiązujących w przedszkolu dowiedzą się na pierwszym zebraniu informacyjnym. Rodzice będą  mogli liczyć na bieżący kontakt z  kadrą oraz rzetelny przepływ informacji. 

             Dzieci w  Przedszkolu nr 4 ABC w Strzelcach Krajeńskich będą podejmować różnorodne aktywności, będą zagłębiać się w zakamarki sztuki, odnajdywać odpowiedzi na trudne pytania, będą spędzać czas na świeżym powietrzu a tym samym poznawać świat przyrody. Należy także wspomnieć, że dwa razy  w tygodniu przedszkolaki będą uczestniczyć w zajęciach z rytmiki oraz gimnastyki korekcyjnej, a raz w miesiącu sala przedszkolna zamieni się w scenę, na której będą występować aktorzy z teatru. Będzie także współpraca ze społecznością lokalną, np. z  pracownikami biblioteki, Straży Pożarnej czy Policji. Nie zapominajmy także o rodzicach, którzy są dla osób prowadzących przedszkole oraz pracowników bardzo ważni. Współpraca będzie opierać się na życzliwym dialogu oraz wsłuchiwaniu się w potrzeby zarówno dzieci jak i ich rodziców. W ramach doradztwa zawodowego do przedszkola będą zapraszani rodzice oraz dziadkowie dzieci, którzy będą mieć możliwość opowiedzenia o swoim zawodzie, pracy, hobby bądź celem przeczytania dzieciom książki. W przedszkolu będą organizowane także zajęcia integrujące dzieci, rodziców i kadrę przedszkola, np. z okazji zbliżających się świat. Przedszkolaki będą prezentować swoje umiejętności oraz celebrować ważne dni m.in. Dzień Mamy i Taty, Dzień Babci i Dziadka, Pasowanie na przedszkola.

            Budynek przedszkola będzie liczyć blisko  739,81 m2  Na dwóch kondygnacjach rozplanowano: siedem przestronnych sal z bezpośrednim dostępem do pomieszczeń sanitarno- higienicznych oraz leżakowni. Atutem będzie możliwość połączenia dwóch sal, co da powierzchnię około 100 m2. Duża przestrzeń będzie wykorzystywana  do integrowania dzieci, m.in. poprzez organizacje balików, spotkań z Mikołajem, przedstawień teatralnych oraz da możliwość do swobodnych występów i zabaw dzieci z okazji wyjątkowych świąt. Przedszkolaki wraz z rodzicami będą mogli korzystać z przestronnej szatni. W budynku będzie znajdował się gabinet terapeutyczny, biuro dyrektora i administracji oraz pomieszczenia socjalne. W przedszkolu będzie także w pełni umeblowana kuchnia i zmywalnia. Przedszkole będzie wyposażone w  atestowane zabawki, gry, układanki oraz książki dostosowane do każdej grupy wiekowej. Certyfikowane meble, stoły i krzesła będą dostosowane do wzrostu dzieci. Kąciki dydaktyczne będą na bieżąco wzbogacane o różnorodne materiały rozwojowe. W szatni rodzice oraz ich  najbliżsi będą mogli podziwiać wytwory samodzielnej pracy przedszkolaków. Wystrój przedszkola stworzy bezpieczną oraz przyjazną atmosferę, która będzie zachęcać do twórczego działania  i doświadczania. Pełen pakiet pomocy dydaktycznych, tj. tablice korkowe i suchościeralne, tablica multimedialna, dywan interaktywny, sprzęt sportowy, instrumenty muzyczne, literatura dziecięca oraz materiały plastyczne pozwolą w sposób wszechstronny rozwijać osobowość dzieci. Ogród przedszkolny zostanie wyposażony w sprzęt atestowany, m.in. piaskownica, sprzęt sportowo- rekreacyjny: zjeżdżalnia, huśtawka, ławka, bujak. Będzie także miejsce na odpoczynek na trawie oraz swobodne zabawy dzieci. Takie warunki umożliwią dzieciom możliwość długiego pobytu na powietrzu przez cztery pory roku.