Współpraca zagraniczna

Strzelce Krajeńskie tworzą partnerstwo z niemieckimi miastami Angermünde i Tornesch oraz z duńską Gminą Jammerbugt.

Angermunde (Niemcy)
data podpisania umowy – 11 maja 1994
www.angermuende.de

Współpraca na podstawie wcześniej podpisanej umowy rozpoczęła się w latach siedemdziesiątych. Po zmianach społeczno- polityczno- gospodarczych, które zaszły w naszych krajach, w 1994r. podpisano nową umowę o współpracy. Dzięki tej współpracy realizujemy różne projekty w ramach Euroregionu Pro Europa Viadrina.

„Utworzone ok. 1233 roku miasto Angermünde leży około 80 km na północny – wschód od Berlina. Historyczne stare miasto Angermünde, od roku 1990 w znacznej mierze odrestaurowane , odzwierciedla niezłomnie rozwój miasta od średniowiecza. Za modernizację historycznego Starego Miasta otrzymało Angermünde nagrody krajowe i międzynarodowe. Sztuka w miejscach publicznych , jak fontanna na rynku , która z humorem przedstawia życie w małym miasteczku oraz rzeźby z głazów narzutowych nad jeziorem Mündesee, ożywiają i wzbogacają obraz miasta.

Co dwa lata urządza miasto międzynarodowe sympozjum rzeźbiarzy. Artyści tworzą z wielkich kamieni, które w ostatnim okresie lodowcowym zostały naniesione ze Skandynawii do północnych Niemiec , z głazów narzutowych , interesujące dzieła sztuki. Ale nie tylko miasto Angermünde posiada miejsca godne zobaczenia . Również okolica zaprasza do interesujących przeżyć. Angermünde leży bezpośrednio pomiędzy rezerwatem biosfery Schorfheide-Chorin a parkiem narodowym „ Unteres Odertal” (Dolna Dolina Odry), dwoma dużymi rezerwatami z piękną przyrodą i wieloma rzadkimi gatunkami zwierząt i roślin.

Centrum informacyjne – NABU Blumberger Mühle, położone na skraju miasta dostarcza na 14 ha krajobrazów pełnych wrażeń przyrodniczych oraz poprzez wystawę dot. ochrony środowiska w obrazie, dźwięku i eksperymentach niezwykłego wyglądu w przyrodę. Do Angermünde odwiedzający mogą dotrzeć bez problemu kolejką np. pociągiem Szczecin – Berlin, lub samochodem trasą A11 Szczecin –Berlin ewentualnie B2 ze Schwedt nad Odrą .”

Gmina Jammerbugt (Dania)
data podpisania umowy – 8 września 2007 roku
(Aabybro/Jammerbugt 1993 – 2006)
www.jammerbugt.dk

Wzajemne kontakty oraz współpraca mieszkańców i przedsiębiorstw rozpoczęła się w latach siedemdziesiątych, na długo przed podpisaniem oficjalnej umowy. Dotychczas zrealizowano wspólnie wiele projektów, współfinansowanych również ze środków unijnych. Oprócz władz lokalnych we współpracy uczestniczą różnorakie instytucje, takie jak szkoły, kluby, przedsiębiorcy, prasa lokalna, stowarzyszenia mieszkańców, rolnicy, twórcy ludowi oraz artyści.

Gmina Jammerbugt położona jest w północnej Jutlandii między Morzem Północnym a Limfjord oraz miastem Aalborg. Do najbliższego międzynarodowego portu lotniczego można dojechać w 15 minut, a do portu w Aalborgu oraz dworca kolejowego z dogodnymi połączeniami na południe Europy w 20 minut. Dzięki dogodnemu położeniu, dostępnym środkom transportu oraz wspaniałym plażom gmina Jammerbugt stanowi wielką atrakcję turystyczną nad morzem Północnym. Gminę zamieszkuje 38.926 mieszkańców a jej centrum administracyjnym jest miasteczko Aabybro.

Jammerbugt jest wyjątkowym miejscem między morzem a fiordem. Ten uroczy zakątek wypełniony jest naturalnym pięknem miękkich wydm, stromych klifów, gęstych lasów i otwartych wrzosowisk. Prócz swych zalet krajobrazowych gmina ma do zaoferowania wiele więcej, znajduje się bowiem w sąsiedztwie dobrze rozwiniętych terenów oraz blisko ”serca” regionu, którym jest Aalborg ze swym uniwersytetem. Te atuty tworzą wyrazistą podstawę strukturalną, atrakcyjną dla mieszkańców regionu, przedsiębiorców, a także jego gości.

Celem władz gminy Jammerbugt jest stworzenie jak najlepszych warunków dla jej mieszkańców a także dla sektora biznesu. Gmina jest aktywnym, energicznym inicjatorem działań, który dostrzega potrzebę rozwoju miasta, przedsiębiorczości oraz turystyki. Władze są zwolennikami decentralizacji aktywnie zachęcając do dialogu i zaangażowania mieszkańców oraz grup samorządowych w podejmowaniu decyzji i wyrażaniu opinii dotyczących przyszłości regionu.

Gmina Tornesch (Niemcy)
data podpisania umowy – 12 czerwca 2002 roku

www.tornesch.de

Gmina partnerska Tornesch położone jest na północy Niemiec, w kraju związkowym Szlezwig Holsztyn, niedaleko Hamburga. Miasto zamieszkuje obecnie około 13.000 mieszkańców, a powierzchnia gminy zajmuje 2062 ha. System dróg i ulic opiewa na łączną długość 113 km, pośród których 3,65 km stanowią autostrady oraz 55,5 km drogi rozbudowane. Gmina Tornesch położona jest centralnie w powiecie Pinneberg, stanowiąc tym samym atrakcyjne miejsce pod kątem gospodarczo-przemysłowym. Panują tu dobre warunki mieszkaniowe, miasto zapewnia wystarczającą ilość miejsc w przedszkolach dla najmłodszych oraz wszystkie rodzaje szkół w okolicach dla młodzieży uczącej się. Miasto posiada dobrze rozwiniętą sieć sklepów oferującą szeroką gamę artykułów, które znajdują się w centrum miasta lub w jego bliskim sąsiedztwie.

Podatki gruntowe oraz podatki przemysłowe są bardzo niskie. Te i inne argumenty skłoniły wiele firm i koncernów do osiedlenia się i założenia siedzib swoich firm w naszych okolicach. Korzystne położenie szlaków komunikacyjnych umożliwia szybkie i wygodne przemieszczanie się zarówno pociągiem, jak i samochodem do Hamburga (odległość od centrum tylko 27 km) oraz okolicznych miejscowości. Na obszarach wokół autostrady, znajdującej się w pobliżu Tornesch, są jeszcze wolne tereny przemysłowe, których sprzedażą zajmuje się zrzeszenie do spraw wspierania, rozwoju i planowania gospodarki WEP. Pozostałe tereny przemysłowe znajdujące się na obrzeżach gminy Tornesch zostaną wkrótce oddane do użytku.

W gminie Tornesch zatrudnionych jest 4.558 osób, które pracują w miejscu swojego zamieszkania, z czego 3.859 (84,7%) osób stanowią osoby dojeżdżające do miejsca pracy. W mieście Tornesch zatrudnienie znajduje obecnie 2.889 osób, z czego 2,190 (75,8%) stanowią osoby, które dojeżdżają do pracy. Na strukturę przemysłową składa się miedzy innymi przemysł papierniczy, cukierniczy oraz przemysł maszynowy i rzemieślniczo budowlany.

W mieście Tornesch funkcjonują obecnie cztery szkoły, w których łącznie uczy się 1427 uczniów. Miasto zapewnia bogatą ofertę, jeżeli chodzi o możliwość zagospodarowania czasu wolnego, zarówno dla młodzieży, jak i osób starszych. Centrum młodzieżowe, liczne boiska oraz place zabaw dla najmłodszych, to tylko niektóre propozycje na wspólne spędzanie czasu wolnego. Wszelkiego rodzaju wspólnoty oraz stowarzyszenia mają w swoim programie liczne propozycje dla wszystkich grup wiekowych.

Co pięć lat mieszkańcy miasta Tornesch wybierają swój tzw. Miejscowy Parlament. Do tego celu obszar gminy podzielony jest na 12 okręgów wyborczych. Władze Przedstawicielskie Gminy miasta Tornesch składają się z 12 członków wybranych bezpośrednio oraz z 11 reprezentantów i reprezentantek wybranych na zasadzie zachowania równowagi władz. Władze Przedstawicielskie w świetle prawa konstytucyjnego gminy mogą decydować o tzw. Samorządności w odniesieniu do poszczególnych zadań.

Współpracą z miastami partnerskimi w Gminie Strzelce Krajeńskie zajmuje się:

Patryk Bagiński
e-mail: media@strzelce.pl
tel. 95 76 36 315 wew. 315
nr pokoju: 25 (I piętro)