wstążka żałobna
EnglishGermanItalianPolishUkrainian

Oddano hołd żołnierzom, którzy walczyli i zginęli w obronie Ojczyzny. Później odbył się piknik militarny.

Wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się mszą św. odprawioną przez biskupa Pawła Sochę w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej w Strzelcach Krajeńskich. Po niej, uroczyście przemaszerowano na płytę strzeleckiego rynku gdzie wręczono awanse zawodowe, odznaczenia i wygłoszono przemówienia. Odbył się również apel wojskowy.

– Mamy prawo być dumni z polskich żołnierzy i z siły polskiego oręża. Polska nie jest tylko biernym obserwatorem zagrożeń, które godzą w wolny świat. Nie boimy się wyzwań i potrafimy je podejmować – mówił wojewoda Władysław Dajczak podczas uroczystości na strzeleckim rynku.

Po apelu na plantach przy jeziorze Górnym rozpoczął się piknik militarny. Były pokazy sprzętu wojskowego, demonstracja desantu, możliwość zaszczepienia się i skosztowania wojskowej grochówki. Zainteresowani pracą w mundurówce mogli też uzyskać informacje o sposobach rekrutacji.  

Relację fotograficzną przygotował Strzelecki Ośrodek Kultury.

Organizatorami byli: Lubuski Urząd Wojewódzki oraz 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej przy współpracy z Gminą Strzelce Krajeńskie i Strzeleckim Ośrodkiem Kultury.

Red. Patryk Bagiński