wstążka żałobna
EnglishGermanItalianPolishUkrainian

StrzelceGO 10.06.2022

Napis "StrzelceGO"

Mobilne wiadomości z gminy Strzelce

Co w wydaniu?

🔹 Kończy się remont drogi w Gardzku.

“Kocie łby” i krzywy chodnik z kostki betonowej zastąpiły asfalt i polbruk. Droga została wyprofilowana. Dzięki temu wody opadowe będą lepiej odprowadzane. Na nawierzchni pojawią się spowalniacze, ale o łagodnym profilu. Powiat wydał na to zadanie ponad milion złotych. Część środków pochodziła z dofinansowania PROW. Do inwestycji dołożyła się także gmina Strzelce przekazując 10 % tej kwoty.

🔸 Strzelce znów mają własne piwo.

Ten unikatowy produkt regionalny, rozlany w Browarze Witnica nosi nazwę “Piwne Panny”. To nawiązanie do legendy miasta opowiadającej o dwóch piwowarkach. Panie walczyły zaciekle o tajemniczą recepturę złotego trunku. Konflikt miał się skończyć runięciem gorzowskiej bramy i końcem lokalnego browaru. Teraz strzeleckie piwo znów wraca do naszego miasta. Także w wersji bezalkoholowej. Można je kupić w wielu sklepach w gminie, a także w lokalach gastronomicznych.

Legenda

Dawno, dawno temu na strzeleckiej ziemi, żona piwowara wyjątkowy przepis miał. Oprócz ziół tajemnych do piwa dodawała z mrówek wywaru, by biesiadnicy, tak jak mrówki do mrowiska, z karczmy do domu po sznurku wracali. Ludzie z całej okolicy jej piwo pili. Ale nie konkurencja, która z grodu nad Wartą czarownicę do Strzelec wysłała, by ferment w piwie zasiać, co by raz na zawsze je popsuł. Lecz strzelecka piwowarka, też magię znała. Walka obu panien straszna była. Aż brama gorzowska runęła, a i Strzelce z własnym piwem pożegnać się musiały. Aż do dziś. A ty jaką historię wymyślisz by spróbować Piwnych Panien?

Zobacz materiał wideo

Red. Patryk Bagiński