Atrakcje turystyczne

Harcerze podczas rajdu po Strzelcach
Informacja turystyczna 95 763 21 00

Baszta Więzienna

Baszta Więzienna, nazywana też w różnych okresach czasu Basztą Czarownic lub Basztą Prochową, znajduje się w ramach zespołu fortyfikacji miejskich po północno-zachodniej stronie średniowiecznego miasta.

Budowla wzniesiona została pod koniec XIII wieku jako baszta łupinowa, na planie czworoboku, otwarta od strony miasta, a następnie, zapewne w drugiej połowie XIV wieku, przebudowana i nadbudowana. W XVII wieku w baszcie mieściło się więzienie, zlokalizowane w przyziemiu budowli, a następnie magazyn prochu. W latach 1900-1910 budowla przeszła kompleksowy remont polegający na uzupełnieniu ubytków cegieł, przemurowaniu zniszczonych fragmentów i spoinowaniu. Podobny zakres prac przeprowadzono w 1980 roku. Ostatnie prace przy baszcie przeprowadzono w 2013 roku, przywracając jej oryginalne rozwiązania architektoniczne i dawny blask.

Terminy zwiedzania – Lato 2024

Zobacz lokalizację na mapie

Informacja telefoniczna o atrakcji 95 763 21 00

Brama Młyńska

Brama Młyńska, nazywana też Wschodnią, została wybudowana na początku XIV wieku, w ramach fortyfikacji miejskich. Brama wzniesiona została na wylocie historycznej ulicy Młyńskiej i strzegła traktu biegnącego po grobli między dwoma jeziorami miejskimi. W kolejnym etapie, po stronie wschodniej wieża bram – na została zabezpieczona szyją, w ramach której istniał most zwodzony ponad fosą oraz budynek przedbramia. Szyję i przedbramie rozebrano w 1736 roku. W 1916 roku do bramy dodano modernistyczny budy – nek zawierający klatkę schodową i adaptowano budowlę na cele muzeum regionalnego. Autorem projektu rozbudowy i adaptacji Bramy Młyńskiej był miejscowy radca budowlany Hugo Prejawa (1854-1926).

W okresie powojennym w Bramie Młyńskiej mieścił się Miejski, a następnie Powiatowy Dom Kultury. Obecnie jest to siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia.

Zobacz lokalizację na mapie

Informacja telefoniczna o atrakcji 95 763 21 00

Średniowieczne fortyfikacje Strzelec Krajeńskich

Fortyfikacje Strzelec najbardziej okazale prezentują się na sztychu Mateusza Meriana Starszego opublikowanym w 1652 roku we Frankfurcie n. Menem. Miasto ukazane od strony południowo-zachodniej otoczone było wałami i fosami oraz zwartym pierścieniem murów wraz z bramami i basztami. Brama Gorzowska nakryta była stożkowym hełmem i połączona szyją z budynkiem przedbramia. Z kolei Brama Młyńska posiadała dach dwuspadowy oraz szczyty ukształtowane schodkowo. W głębi ukazany został ostrosłupowy hełm Baszty Więziennej z bocianim gniazdem.

Niektóre baszty łupinowe posiadać musiały zadaszenie w formie dachu dwuspadowego z ceglanymi, schodkowymi szczytami. Do dnia dzisiejszego zachował się pierścień murów obronnych o długości 1640 metrów i zróżnicowanej wysokości, liczących od 3 do 8.5 metra. Zachowała się również Brama Młyńska, Baszta Więzienna oraz 36 baszt łupinowych.

Zobacz lokalizację na mapie

Informacja telefoniczna o atrakcji 95 763 21 00

Strzeleckie czarownice

Lubiących wyzwania zachęcamy do poszukiwań strzeleckich czarownic. Wśród nich m.in. Trucicielka, Artemida, Kolarka, Wiolonczelistka i Nauczycielka. Każda opowiada inną historie i nawiązuje do tradycji miasta.

Warto sfotografować się z każdą z 9 sympatycznych wiedźm. Ich autorem jest krakowski rzeźbiarz Marek Stankiewicz.

Machiny oblężnicze przy Baszcie Czarownic

Trebusz i katapulta,  zbudowane zostały na podstawie rysunków i opisów badacza historii fortyfikacji Marka Jurgi. Wykonawcą machin jest cieśla z miejscowości Lubenia z województwa podkarpackiego – Piotr Mroczek.

Niezwykle ciekawe obiekty można zwiedzać przez cały rok, stoją bowiem na terenie otwartym przy Baszcie Czarownic w Strzelcach Krajeńskich.

Zobacz lokalizację na mapie

Taran

Na zdjęciu widać machinę oblężniczą o nazwie taran

Taran jest jednym z najstarszych urządzeń oblężniczych używanych w starożytności i średniowieczu. Służył do kruszenia murów i rozbijania bram. Ze względu na swoją prostą konstrukcję, niezawodność w działaniu i możliwość szybkiego wykonania, stosowano go niemal zawsze przy forsowaniu warownych twierdz i innych obleganych umocnień.

Zobacz lokalizację na mapie

Powrót do przeszłości w technologii 3D.

Spacerując po mieście nie sposób przeoczyć fotoplastikonów. Okularów zaszytych w replice dawnej stacji paliw, skrzynkach pocztowych, peryskopie czy ogromnych rozmiarów jadłospisie jednej z popularnych dawniej restauracji.

Atrapa dawnej stacji paliw firmy ARAL – zobacz lokalizację na mapie

Dawna poczta i Brama Gorzowska zobacz lokalizację na mapie

Kino „Zwycięstwo” zobacz lokalizację na mapie

Restauracja „Rycerska”zobacz lokalizację na mapie

Zwiedzaj Strzelce z przewodnikiem – całkiem za darmo.

Po strzelcach oprowadzi nas prywatny przewodnik. Głos znany co niektórym z wycieczek po Krakowie, opowie o turystycznych perełkach tego średniowiecznego miasteczka i sprawi, że w trakcie zaledwie godzinnej wycieczki poznamy wszystko, co warto w nim zobaczyć.

Można wypożyczyć bezpłatnie zestaw ze słuchawkami w Punkcie Informacji Turystycznej lub pobrać darmową aplikację na swój telefon.

„Strzelce Krajeńskie Miejski szlak historyczny”

Uzasadnieniem dla wytyczenia szlaku jest historia Strzelec Krajeńskich oraz zachowane do dnia dzisiejszego obiekty zabytkowe, położone w średniowiecznym układzie przestrzennym, który jest zamknięty pierścieniem miejskich murów obronnych.

Informacja telefoniczna o atrakcji 95 763 21 00

Zobacz lokalizację na mapie

Ośrodek Wczasowo-Wypoczynkowy nad jeziorem Lipie w Długiem

Długie to wieś letniskowa położona w Puszczy Drawskiej, przy przesmyku między jeziorami Dołgie i Lipie, przy drodze krajowej nr 22 Gorzów-Dobiegniew-Gdańsk. Długie zachwyca turystów swoim wyjątkowym położeniem pomiędzy jeziorami, nad którymi piętrzą się wysokie, porośnięte mieszanym i sosnowym lasem wzgórza morenowe. W ten nieskażony naturalny krajobraz wkomponowane zostały ośrodki wypoczynkowe i kolonijne oraz prywatne domki letniskowe

Funkcjonujący tu od wielu lat Ośrodek Turystyczno – Wypoczynkowy, zlokalizowany jest nad największym akwenem wodnym gminy jez. Lipie o pow. 182 ha. Jezioro Lipie znajduje się w Obszarze Chronionego Krajobrazu, utworzonego na terenie Puszczy Drawskiej i należy typu rynnowego. Łącznie z jeziorami Słowa i Osiek leży w zlewni rzeki Mierzęckiej Strugi, położone w dużym obniżeniu pofałdowanego terenu i otoczone bez mała w całości lasami. Jezioro posiada strome zbocza brzegów i wiele zatok. Czysta woda i przepiękne położenie wśród lasów, sprzyja rozwojowi turystyki i przyciąga miłośników wypoczynku, żeglarstwa, kajakarstwa oraz nurkowania.

Zobacz lokalizację na mapie

Informacja telefoniczna o atrakcji 95 763 21 00

Podwodne atrakcje jeziora Lipie

Nad jeziorem funkcjonuje baza nurkowa, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów, każdy może rozpocząć przygodę z nurkowaniem. Wszystkie kursy prowadzone są w systemie PADI, największej na świecie szkole nurkowania dla dorosłych i dzieci od lat 10.

Pierwsze kroki to nurkowanie zapoznawcze intro lub podstawowy kurs Open Water Driver, po którym będziemy samodzielnie nurkować do głębokości 18 m. Dla tych, którzy chcą poszerzyć umiejętności, oferowanych jest wiele specjalizacji i nurkowań zaawansowanych: nocne, wrakowe, podlodowe, głębokie, filmowanie i fotografowanie podwodne i wiele innych.

Jezioro Lipie, mimo sporej ilości turystów podwodnych, nadal jest pełne tajemnic. To właśnie w nim na głębokości 40 m płetwonurkowie znaleźli topór z XVI wieku, a przy plaży idealnie zachowane wiosło jednopiórowe typu pychowego. Zabytki zostały przekazane do muzeum w Gorzowie Wielkopolskim.

Z bazy korzysta wiele szkół nurkowania z kraju i zagranicy, umożliwiając wymianę doświadczeń i zawarcie znajomości z innymi miłośnikami nurkowania. W Długiem organizowane są pokazy nurkowania, ratownictwa i nowości sprzętowych. Szkoleni są też nurkowie techniczni.

Zobacz lokalizację na mapie

Informacja telefoniczna o atrakcji  604 850 917

www.marlinplus.pl

„Ku Bałtykowi”- wodna przygoda kajakiem

Czy wiecie, że gdy na kajakową wędrówkę ruszamy z „Lubuskich Mazur”, to po pokonaniu 350 km możemy skończyć ją nawet w Świnoujściu? Albo w Berlinie… To oczywiście propozycja dla najbardziej wytrwałych kajakarzy. Ale przecież można poznawać poszczególne fragmenty tego szlaku wodnego. Te najbardziej ciekawe znajdziemy już na samym jego początku.

Masowa turystyka tu jeszcze nie dotarła. I całe szczęście… Na początku XXI wieku udrożniono zaniedbane kanały Pojezierza Dobiegniewskiego a przy okazji wytyczono długi na 75 km szlak wodny. Na trasie ustawione są tablice informacyjne z mapami, więc zgubić się na nim nie sposób. Zapraszamy na spływ przez „Lubuskie Mazury”. A potem nawet dalej, do samego morza.

Zobacz lokalizację na mapie

Informacja telefoniczna o atrakcji 95 763 21 00

www.lubuskiemazury.pl

Skansen techniki wiejskiej w Wielisławicach

W Wielisławicach, wsi oddalonej ok. 5 km od Strzelec Krajeńskich, można podziwiać zabytkowe pojazdy i maszyny rolnicze. Właścicielem okazałej kolekcji jest pan Leszek Nowak. Skansen techniki wiejskiej mieści się w pozostałościach dawnego założenia folwarczno-dworskiego z XIX wieku, którego ostatnim właścicielem był hrabia E.H. Langenn-Steinkeller.
W skład zabudowań wchodzą między innymi: gorzelnia ze stylową, wyremontowaną piwnicą, kuźnia, murowane stodoły z 1885r. i zabudowania gospodarcze. Jest to przykład występującej na tym terenie zabudowy ,,bamberskiej”.

Jednak prawdziwą ozdobą tego miejsca są stare ciągniki, maszyny rolnicze, motocykle, samochody osobowe i ciężarowe oraz pojazdy militarne. Zgromadzona ilość starych pojazdów jest jedną za największych w Polsce.

Zobacz lokalizację na mapie

Informacja telefoniczna o atrakcji 606 328 007

www.kolekcjanowaka.pl

Punkt Informacji Turystycznej
ul. Wojska Polskiego 1
66-500 Strzelce Krajeńskie
tel. 95 763 21 00
punktit@strzelce.pl